
Ko je Miloš Timotijević?
Miloš Timotijević je prepoznatljivo ime srpske pozorišne, filmske i televizijske scene. Rođen 9. marta 1975. godine u Beogradu, gde i dalje živi i radi, Timotijević je svoj umetnički talenat razvio kroz bogatu karijeru koja obuhvata širok spektar uloga. Iako ga mnogi pamte po ranoj ulozi telohranitelja u seriji „Srećni ljudi“, on je ostvario preko 70 različitih uloga u kako domaćim, tako i stranim produkcijama. Njegova sposobnost da donese dubinu i autentičnost likovima došla je do punog izražaja u filmovima poput „Vlažnost“ i „Južni vetar“, kao i u serijama „Vojna akademija“, „Senke nad Balkanom“ i „Besa“. Timotijević nije samo cenjen u Srbiji već i međunarodno, gde su njegovi filmovi pridobili pažnju i na globalnom tržištu. Osim bogate filmografije, Miloš je i osvojio nekoliko prestižnih nagrada, što dodatno potvrđuje njegov značajan doprinos srpskoj i internacionalnoj filmskoj industriji.

Miloš Timotijević je istaknuti srpski pozorišni, filmski i televizijski glumac
Rani život i obrazovanje
Miloš Timotijević rođen je 9. marta 1975. godine u Beogradu. Njegov otac, Dragan Timotijević, bio je poznati beogradski fotograf nadimka “Belmondo”. Zahvaljujući očevoj profesiji, Miloš je detinjstvo proveo okružen kamerama i modelima, često posmatrajući modna dešavanja i fotografske sesije. Odrastao je u selu kod bake i deke, gde je, zbog posla roditelja, provodio mnogo vremena. Rano interesovanje za umetnost bilo je podstaknuto serijama poput “Priče iz radionice” i “Priče iz Nepričave”, koje su mu bile inspiracija u detinjstvu.
Milošev otac odveo ga je sa šest godina na Radio Beograd, u grupu Miroslava Mike Aleksića, što je Miloš doživeo kao rano uvođenje u svet glume. Ipak, Aleksićev strog pristup ostavio je dubok utisak na njega. U mladosti, Miloš je razmatrao različite karijere, uključujući zanimanja kao što su šuster, vajar i slikar, a čak je i započeo studije na Fakultetu političkih nauka pre nego što se odlučio za glumu.
Miloš je Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu upisao iz drugog pokušaja 1992. godine, ali bez uspeha, da bi konačno uspeo i diplomirao 1999. godine u klasi profesora Milenka Maričića. Tokom studija, pohađao je predavanja iz dramaturgije sa Čedomirom Jovanovićem, što je dodatno oblikovalo njegovu glumačku perspektivu i pristup. Timotijevićev put od rane fascinacije umetnošću do priznatog glumačkog talenta odraz je njegove strasti i posvećenosti umetnosti, što ga je učinilo jednim od istaknutih umetnika svoje generacije u Srbiji.
Pozorišna karijera
Miloš Timotijević je svoj pozorišni put započeo još tokom studija na Fakultetu dramskih umetnosti. Njegova prva značajnija uloga bila je u predstavi “Princeza Ksenija od Crne Gore”, koja je režirana od strane Radmile Vojvodić i premijerno izvedena 1994. godine u Zetskom domu. Od tada, Miloš je imao brojne uloge u različitim pozorištima. Na sceni Pozorišta „Puž“ igrao je u više predstava, uključujući „Sebični princ“, „Veseli vremeplov“ i „Robin Hud“.
Sarađivao je sa mnogim poznatim rediteljima, kao što su Juga Radivojević i Marko Jovičić, a posebno se istakao u predstavi „Veliki Getsbi“ koja je premijerno izvedena 2015. godine u Madlenianumu. U Ateljeu 212 glumio je u nekoliko zapaženih predstava poput „Zmijsko leglo“, „Dokle?“, i „Rasprava sa Ernestom Če Gevarom“.
Jedna od njegovih značajnih uloga bila je u predstavi „Život stoji, život ide dalje“, koja mu je zajedno sa timom donela Sterijinu nagradu za inovativan pristup angažovanom pozorištu. Kroz raznolike uloge, Miloš Timotijević je pokazao svoju sposobnost da osvaja i tumači kompleksne likove, što ga čini jednim od vodećih glumaca svoje generacije na srpskoj pozorišnoj sceni.

Miloš Timotijević je tokom svoje karijere ostvario brojne pozorišne, filmske i televizijske uloge
Glumačka karijera
1994 – 2010
Miloš Timotijević je svoju glumačku karijeru započeo sporednim ulogama, koje su trajale skoro dve decenije. Jedna od njegovih najprepoznatljivijih ranih uloga bila je lika Pabla, telohranitelja u seriji “Srećni ljudi” iz 1995. godine. Uprkos ograničenom tekstu, scena s Sekom Sablić je privukla veliku pažnju publike. Timotijević je takođe tumačio likove “opasnih momaka”, ostavljajući trajan utisak koji će oblikovati njegovu dalju karijeru.
Prve uloge su mu bile u televizijskom filmu “Simpatija i antipatija”, kao i u filmu “Želja zvana tramvaj”. Imao je manje uloge u serijama kao što su “Kraj dinastije Obrenović” (njegov televizijski debi), “Gore—dole” i “Porodično blago”. Ove uloge su mu obezbedile prepoznatljivost na TV-u devedesetih godina. Timotijević je takođe glumio u filmovima “Stršljen”, “Lavirint”, “Sedam i po” i “Četvrti čovek”.
Jedna od njegovih najzahtevnijih uloga bila je u filmu “Stršljen”, gde je njegov lik govorio na albanskom, jeziku koji Timotijević ne govori. Za ulogu Tadije u filmu “Sedam i po”, pripremao se intenzivnim vežbanjem kako bi povećao svoju mišićnu masu za potrebe uloge bodibildera.
Pored domaćih, do 2010. godine, Timotijević je igrao i u dva strana filma: italijanskom “Krstaši” i francuskom trileru “Ljudski zverinjak”. Ove uloge su pokazale njegovu sposobnost da se prilagodi različitim žanrovima i međunarodnim produkcijama, potvrđujući njegovu svestranost kao glumca.
2010 – 2017
Miloš Timotijević je 2010. godine bio izuzetno aktivan u televizijskoj industriji, pojavljujući se u epizodnim ulogama u nizu popularnih serija kao što su “Kuku Vasa”, “Greh njene majke”, “Selo gori, a baba se češlja”, “Sva ta ravnica”, i “Žene sa Dedinja”. Njegova karijera je uzela novi zaokret 2011. godine kada je igrao u filmu “U zemlji krvi i meda” režiranom od strane Anđeline Džoli. Film je izazvao pomešane reakcije u Srbiji, a Timotijević je izabran na audiciji među pedeset kandidata, mada nije želeo javno da komentariše saradnju sa poznatom režiserkom.
Nastavio je da gradi svoju međunarodnu karijeru, ističući da iako Hollywood nije njegov primarni cilj, rado bi se pojavio u evropskim filmskim produkcijama. Serija “Vojna akademija”, koja je počela 2012. godine, predstavljala je prekretnicu u njegovoj karijeri jer mu je pružila jednu od glavnih uloga. Kao pukovnik Vidoje, Timotijević je postao prepoznatljivo lice serije i njenih nastavaka. Njegova prva glavna uloga na filmu došla je 2016. godine u ostvarenju “Vlažnost”, što je dodatno učvrstilo njegov status u filmskoj industriji.
2017 – 2020
Miloš Timotijević je 2017. godine dobio zapaženu ulogu javnog tužioca Vojina Đukića u seriji “Senke nad Balkanom”, režisanoj od strane Dragana Bjelogrlića. Ova serija je kasnije osvojila Zlatnu antenu za najbolju TV seriju. Njegov lik, koji je težio društvenim promenama, razvijao se tokom snimanja. Ova uloga potvrdila je Milošev prelaz ka glavnim ulogama.
Godine 2018. stigla je uloga korumpiranog inspektora Stupara u filmu “Južni vetar”. Kritike i gledanost serije “Južni vetar” iz 2020. godine potvrdile su uspeh filma, gde je svaka epizoda privukla preko dva miliona gledalaca na RTS-u.
Osim uloga u domaćim produkcijama, Timotijević je bio aktivan i u međunarodnim projektima. U seriji “Besa”, koja je takođe osvojila Zlatnu antenu, igrao je ulogu inspektora Petrita Kocia. Ovaj lik je bio detektiv Interpola, što je zahtevalo da Miloš tekst uči na tri jezika. U istoj godini pojavio se i u spotu za pesmu Lene Kovačević. Ove uloge dokazale su njegovu sposobnost da se prilagodi različitim ulogama i medijima.

Miloš Timotijević i Milica Pavlović igrali su zajedno u seriji “Pevačica”
2021 – danas
Tokom 2020. godine, glumac Miloš Timotijević bio je veoma aktivan, uključujući se u snimanje tri televizijske serije koje su emitovane tokom 2021. Jedna od tih serija je “Aleksandar od Jugoslavije”, režirana od strane Zdravka Šotre. Ova istorijska drama prati život kralja Aleksandra I Karađorđevića i prikazuje važne događaje sve do njegove tragične smrti. U seriji, Timotijević igra lik princa Đorđa P. Karađorđevića. Drugi projekat, miniserija “Porodica”, fokusira se na život Slobodana Miloševića i Mirjane Marković neposredno pre njegovog hapšenja. U ovoj seriji, Timotijević tumači lik Bogoljuba Bjelice, političara i saradnika jugoslovenskog predsednika. Treći projekat u kojem je učestvovao je serija“Pevačica”, gde igra pored Milice Pavlović.
Timotijevićev rad nastavio se i u narednim godinama s brojnim ulogama u različitim televizijskim serijama. U 2022. godini, pojavio se u serijama “Državni službenik”, “Trag divljači”, i “Močvara”. Godine 2023, između ostalog, igrao je u serijama “Poziv”, “Tunel”, i “Oh, oh, dođe i ta televizija”. Do 2025. godine, Timotijević je zabeležio uloge u serijama kao što su “Među bogovima”, “Poslednji strelac”, i “Sumpor”, čime je potvrdio svoju izuzetnu versatilnost i prisustvo u srpskom glumištu.
Nagrade i priznanja
Miloš Timotijević je tokom svoje karijere osvojio značajne nagrade koje potvrđuju njegov talenat i doprinos filmskoj i pozorišnoj umetnosti. Za svoju ulogu u filmu “Vlažnost”, Timotijević je nagrađen FIPRESCI nagradom za najboljeg glumca, priznanjem koje je dobio na međunarodnom nivou. Osim toga, iste godine je osvojio i nagradu za najboljeg glumca na filmskom festivalu FEST 2016, jednom od najprestižnijih filmskih festivala u regionu.
Pored filmskih uspeha, Miloš je priznat i na pozorišnom planu. Za ulogu u predstavi “Život stoji, život ide dalje” Bitef teatra, zajedno sa svojim kolegama, dobio je Sterijinu nagradu. Ova nagrada je dodeljena za inovativan pristup angažovanom pozorištu, ističući njihovu sposobnost da kroz umetnost pokreću važne društvene teme.

Miloš Timotijević se našao u ulozi manekena na reviji „Martini Vesto“ dizajnera Boška Jakovljevića.
Lični život
Miloš Timotijević je primer glumca koji svoj privatni život drži podalje od medijske pažnje. Unatoč tome što je javna osoba, retko deli detalje o svom ličnom životu. Bio je u braku sa Dunjom Galić, grafičkom dizajnerkom, sa kojom je proveo 13 godina. Njihov brak nije bio medijski eksponiran, a Dunja se retko pojavljivala na javnim događajima sa Milošem.
Posle razvoda, Miloš je vrlo brzo stupio u brak sa Tijanom iz Portugala, koja je mlađa od njega za 15 godina. Mediji su izvestili da su se Miloš i Tijana venčali nakon samo 40 dana veze, naglašavajući brzinu njihove odluke da formalizuju svoju vezu. Ove informacije naglašavaju Miloševo opredeljenje da privatni život zadrži za sebe, štiteći ga od očiju javnosti.
Kontroverze
U proleće 2020. godine, Miloš Timotijević susreo se s nizom kontroverzi nakon emitovanja scene u seriji “Južni vetar” u kojoj se njegov lik, korumpirani inspektor Stupar, ljubi s drugim muškarcem. Ova scena izazvala je burne reakcije na društvenim mrežama, gde je Timotijević primio stotine pretećih i pogrdnih poruka. Glumac je izrazio zabrinutost zbog dvostrukih standarda u društvu koje toleriše korupciju kao prihvatljiv stil života, ali istovremeno osuđuje homoseksualnost. Timotijevićeva iskustva ilustruju duboko ukorenjene predrasude i izazove s kojima se suočavaju javne ličnosti kada u svojim ulogama preispituju društvene norme. Ovaj incident pokrenuo je širu raspravu o prihvaćenosti različitih identiteta u savremenom srpskom društvu, ističući potrebu za većom tolerancijom i razumevanjem.
FAQ – najčešće postavljana pitanja
- Koje su neke od najpoznatijih uloga Miloša Timotijevića? Miloš je poznat po ulogama u serijama “Senke nad Balkanom” i “Južni vetar” kao i filmu “Vlažnost”.
- Kakve nagrade je Miloš Timotijević osvojio tokom svoje karijere? Miloš je dobio FIPRESCI nagradu za najboljeg glumca za ulogu u filmu “Vlažnost” i Sterijinu nagradu za predstavu “Život stoji, život ide dalje”.
- Da li Miloš Timotijević govori o svom privatnom životu u javnosti? Miloš je poznat po tome što retko deli detalje o svom privatnom životu, iako je javno poznato da je bio u braku sa Dunjom Galić, a zatim se oženio Tijanom iz Portugala.
- Kako Miloš Timotijević pristupa svojim kontroverznim ulogama? Miloš je izjavio da uloge koje tumači, poput korumpiranog inspektora u “Južnom vetru”, doživljava kao izazovne i zanimljive, te ih razrađuje sa velikom pažnjom.
Za kraj
Miloš Timotijević, kroz svoju impresivnu karijeru, ostavio je značajan trag na srpskoj filmskoj i televizijskoj sceni. Njegove uloge, koje variraju od istorijskih ličnosti do kompleksnih savremenih karaktera, ističu njegovu sposobnost da se transformiše i prilagodi različitim žanrovima i stilovima. Nagrade koje je osvojio za svoje uloge govore o priznanju koje uživa u industriji, dok njegova privatnost dodaje sloj misterije njegovoj javnoj slici. Iako se suočavao s kontroverzama, njegov profesionalizam i posvećenost glumi ostaju nepromenjeni, čineći ga cenjenim članom svoje umetničke zajednice.
Filmografija
1990 – e
- “Kraj dinastije Obrenović” (1995—1996) –
- “Želja zvana tramvaj” (1995) – Momak sa foto-aparatom
- “Simpatija i antipatija” (1995) – Mihailo Obrenović
- “Srećni ljudi” (1995—1996) – Pablo, telohranitelj
- “Srećni ljudi: Novogodišnji specijal” (1996) – Pablo
- “Raste trava” (1997) – Student
- “Gore—dole” (1996—1997) – Luletov sin Dejan
- “Kanal mimo” (1998) – Čovek 2
- “Dosije 128” (1998) –
- “Stršljen” (1998) – Emin
- “Povratak lopova” (1998) – Novinar
- “Porodično blago” (1999—2000) – Inspektor Lazarević
2000 – e
- “Pronalazači” (2000) – Inspektor
- “Krstaši” (Crociati) (2001) – Johan
- “Lavirint” (2002) – Tamarin drug
- “Lavirint” (TV serija) (2002—2003) – Tamarin drug
- “Lisice” (TV serija) (2003—2004) –
- “Priče o velikim matematičarima” (miniserija) (2003) – Nebojša
- “Sedam i po” (2006) – Tadija
- “Četvrti čovek” (2007) – Telohranitelj
- “Vratiće se rode” (TV serija) (2007—2008) – Ker
- “Drvo, kamen, oblak” (kratki film) (2008) –
- “Početak leta” (kratki film) (2008) – Branko
- “Bela lađa” (TV serija) (2008—2009) – Alamunjin telohranitelj
- “Maša” (2008) – Saki
- “Gorki plodovi” (TV serija) (2008—2009) – Šeki
- “Ljudski zverinjak” (Human Zoo) (2009) – Boris
2010 – e
- “Kuku, Vasa” (2010—2011) – TV serija
- “Selo gori, a baba se češlja” (2010—2011) – doktor Zvonko
- “Greš njene majke” (2009—2011) – TV serija
- “Sva ta ravnica” (2010—2011) – Josip Vit
- “Oktober” (2011) –
- “Čuvar” (2011) – Bata
- “Žene sa Dedinja” (2011—2012) – Hranislav
- “Praktični vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem” (2011) –
- “U zemlji krvi i meda” (2011) – Đura
- “Igra istine” (2011) – Moron
- “Nepobedivo srce” (2011—2012) – poručnik
- “Vojna akademija” (2012—2020) – poručnik Vidoje Vasiljević
- “Černobiljski dnevnici” (2012) – Ukrajinski vojnik
- “Najlepša je moja zemlja” (2012) –
- “Narednik” (2012) – kratki film
- “Prostor između nas” (2013) – Ivan
- “Ravna gora” (2013—2014) – kaplar Čuturić
- “Vojna akademija 2” (2013) – poručnik Vasiljević
- “Odeljenje” (2014) – inspektor Cvijanović
- “Novembarski čovek” (2014) – Fjodorov-načelnik štaba
- “Ničije dete” (2014) – Ilke vaspitač
- “Gli anni spezzati” (2014) – TV serija
- “Čizmaši” (2015—2016) – poručnik Zdravko Zec
- “Nebo iznad nas” (2015) – Marko
- “Za kralja i otadžbinu” (2015) – kaplar Čuturić
- “Poslednji panteri” (2015) – telohranitelj
- “Uprkos snegu” (2016) – Prvi čovek
- “Hrabri petao” (2016) – petar Toto (glas)
- “Vlažnost” (2016) – Petar
- “ZG 80” (2016) – Rile
- “Vojna akademija 3” (2016) – major Vaske
- “Sumnjiva lica” (2016—2017) – Lukovac
- “Istine i laži” (2017—2018) – Tasa
- “Inteligencija” (2017) – opasan momak
- “Život traje tri dana” (2017) – kratki film
- “Senke nad Balkanom” (2017—2018) – tužilac Vojin Đukić
- “Južni vetar” (2018) – Stupar
- “Besa” (2018—2021) – Petrit Koci
- “Comic Sans” (2018) – Lukas
- “Psi umiru sami” (2019) – Branko
- “Ekipa” (2019) – Deki BMW
- “Predstraža” (2019—2020) – Varlek
- “Vojna akademija 5” (2019) – major Vaske
2020 – e
- “Južni vetar” (TV serija) (2020) – Stupar
- “Aleksandar od Jugoslavije” (TV serija) (2021) – Đorđe P. Karađorđević
- “Porodica” (miniserija) (2021) – Bogoljub Bjelica
- “Pevačica” (TV serija) (2021—danas) – Vlada Vidak
- “Presuda” (kratki film) (2021) –
- “Nebesa” (2022) – Petar
- “Državni službenik” (TV serija) (2022) – Luka
- “Trag divljači” (2022) – Aljoša
- “Da li ste videli ovu ženu?” (2022) –
- “Močvara” (TV serija) (2022) – Željko Garčević
- “Što se bore misli moje” (2023) – Đorđe Čogurić
- “Poziv” (TV serija) (2023) – Miloš Radivojević
- “Poseta” (TV serija) (2023) –
- “Tunel” (TV serija) (2023) – Nenadov otac
- “Oh, oh, dođe i ta televizija” (2023) – Mirko Tepavac
- “Smrt i devojka” (2023) –
- “Među bogovima” (2024) –
- “Poslednji strelac” (2024) – Baltazarević
- “Sablja” (TV serija) (2024) – Mile Luković Kum
- “Knez Mihailo” (TV serija) (2024) – Đorđe Čogurić
- “Sumpor” (serija) (2025) – Đorđe Čogurić
- “Oprost” (film) (2025) –