Ko je Marko Gvero?
Marko Gvero, rođen 22. marta 1975. godine u Beogradu, jedan je od poznatijih lica srpske glumačke scene, aktivno delujući kako u pozorištu, tako i na filmu i televiziji. Njegova karijera je bogata i raznovrsna, obuhvatajući različite medije i žanrove, od drame do komedije.
Gvero je svoju profesionalnu glumačku karijeru započeo na filmu 2011. godine, dok se na televiziji pojavljuje već od 2010. godine. Njegove televizijske i filmske uloge donose mu široku prepoznatljivost, posebno kroz serije kao što su „Sumnjiva lica“, „Vojna akademija“, „Istine i laži“, i „Senke nad Balkanom“. Osim toga, Marko je i stalni član ansambla Beogradskog dramskog pozorišta (BDP) od 2019. godine, gde je ostvario niz zapaženih uloga koje su dodatno učvrstile njegov status na srpskoj glumačkoj sceni.
U svojoj bogatoj karijeri, Marko Gvero se istakao ne samo kao talentovan glumac već i kao TV voditelj, pokazujući svoju versatilnost i sposobnost da angažuje publiku različitih interesovanja. Njegov umetnički doprinos se tako prostire kroz razne forme zabave i kulture, čineći ga jednim od istaknutijih figura u savremenom srpskom glumištu.
Rani život i obrazovanje
Marko Gvero je rođen 22. marta 1975. godine u Beogradu. Njegovo detinjstvo proteklo je u glavnom gradu Srbije, gde je i započeo svoje formalno obrazovanje. Tokom njegovog ranog života, otac mu je radio u Nemačkoj, što je imalo uticaj na porodični život.
U intervjuima je spominjao kako je odsustvo oca oblikovalo delove njegove mladosti. Marko je odlučio da sledi svoju strast prema glumi, što ga je na kraju dovelo do studija na prestižnoj Akademiji umetnosti BK. Tu je bio u klasi poznatog profesora Ivana Bekjareva, gde je stekao temeljne veštine koje će kasnije koristiti u svojoj glumačkoj karijeri.
Diplomirao je glumu, čime je formalno počeo svoj put u umetničkim vodama. Obrazovanje na Akademiji umetnosti BK pružilo mu je ne samo znanje, već i prilike za prve ozbiljnije kontakte u svetu glume. Ove rane godine definisale su njegovu dalju karijeru i otvorile vrata ka brojnim ulogama na filmu i televiziji, kao i na pozornicama teatara.
Pozorišna karijera
Marko Gvero je od 2000. do marta 2019. godine bio deo glumačkog ansambla Narodnog pozorišta u Kikindi. Tokom tog perioda, ostvario je brojne zapažene uloge koje su obogatile njegov umetnički izraz i repertoar. U Kikindi je igrao u predstavama kao što su „Sava Savanović – vampirska simfonija“ i „Generalna proba samoubistva“. Njegove izvedbe u predstavama „Siroti mali hrčki“ i „Pidžama za šestoro“ posebno su bile cenjene među publikom.
Osim u matičnom teatru, Gvero je gostovao i na drugim scenama. Njegova umetnost došla je do izražaja u Beogradskom dramskom pozorištu, Bitef teatru, kao i u pozorištima „Boško Buha“, „Joakim Vujić“ u Kragujevcu i „Dobrica Milutinović“ u Sremskoj Mitrovici. U Beogradskom dramskom pozorištu, od 2019. godine, postaje stalni član ansambla, gde nastavlja da razvija svoju pozorišnu karijeru.
Njegove izvedbe u predstavama „Kauboji“ i „Ti ludi tenori“, kao i u Ionescovom delu „Nosorog“, pokazale su njegovu sposobnost da se prilagodi različitim stilovima i žanrovima, od komedije do drame. Marko Gvero je kroz svoju pozorišnu karijeru potvrdio status jednog od najsvestranijih glumaca svoje generacije.
Filmska i televizijska karijera
Marko Gvero započeo je svoju televizijsku karijeru 2011. godine u tinejdžerskoj seriji „Totalno novi talas“. Iste godine se pojavio u bioskopskoj komediji „Zduhač znači avantura“. Nastavio je sarađnju s Dinkom Tucakovićem na drami „Doktor Rej i đavoli“ 2012. godine. Iste godine glumio je u drami „Artiljero“ Srđana Anđelića. Učestvovao je i u humorističnoj emisiji „Dama bez blama“.
U seriji „Žene sa Dedinja“, Gvero je tumačio fizioterapeuta. Pojavio se i u „Nadrealnoj televiziji“ Neleta Karajlića i u dramskoj seriji „Ravna Gora“ Radoša Bajića kao Kaplar Jovko. U kratkom filmu „Matura“ iz 2013. godine, glumio je lika Mile. U seriji „Montevideo, Bog te video!“ tumačio je ulogu portira na radiju.
Tokom 2014. i 2015. godine, Gvero je glumio u seriji „Jagodići“ i u popularnoj seriji „Urgentni centar“. Takođe, bio je vozač taksija u drami „Nebo iznad nas“. Od 2015. godine, tumačio je lik inspektora Luke Uzelca u seriji „Državni posao“.
Uloga žandarma Rajka u seriji „Čizmaši“ i uloge u serijama „Prvi servis“ i „Andrija i Anđelka“ pokazale su njegovu sklonost ka komediji. U filmu „Jesen samuraja“ 2016. godine, Gvero je igrao Bosketa, dok je u komediji „Stado“ glumio predsednika mesnog odbora.
Tokom 2016. i 2017. godine, igrao je u „Sumnjivim licima“, a u seriji „Senke nad Balkanom“ tumačio je lik Gezima. Takođe, igrao je Vitka Belića u seriji „Ubice mog oca“. Njegovi projekti iz 2018. godine uključuju „Patuljci sa naslovnih strana“, „Komšije“, i „Šifra Despot“.
Marko Gvero nastavio je svoju plodnu karijeru u serijama i filmovima, ostavljajući značajan trag u svakom projektu u kojem se pojavio.
Nagrade i priznanja
Marko Gvero je tokom svoje impresivne karijere primio značajna priznanja koja potvrđuju njegov talenat i posvećenost glumi. Na Festivalu profesionalnih pozorišta Vojvodine 2000. godine, Gvero je osvojio prestižnu nagradu za najboljeg mladog glumca, što je bilo prvo veliko priznanje koje je dobio na samom početku svoje karijere. Ova nagrada mu je omogućila da stekne širu prepoznatljivost unutar teatarske zajednice.
Njegov uspeh na televiziji takođe nije ostao nezapažen. Na četvrtom festivalu domaćih igranih serija, koji je održan 2014. godine, Gvero je dobio Povelju za zapženu mušku ulogu u TV seriji “Mala istorija Srbije”. Ova nagrada je potvrdila njegovu sposobnost da stvori zapamćene i značajne televizijske likove, i istakla ga je kao jednog od vodećih glumaca u svojoj generaciji na televizijskom platnu u Srbiji. Ova priznanja ne samo da odražavaju njegov umetnički domet, već i Gverovu sposobnost da ostavi trajan utisak na publiku i kritiku.
Lični život
Marko Gvero je često isticao da je muzika njegova prva ljubav. Iako nije uspeo da joj se posveti u potpunosti, svira gitaru kad god nađe slobodnog vremena. Njegova strast prema muzici odražava se i kroz povremeno sviranje omiljenih melodija. Pored muzike, Gvero ima još jednu strast — vožnju motorom. Smatra da je motor idealno prevozno sredstvo za gužve u Beogradu.
Osim što uživa u brzini na dve točke, Gvero voli i mirnije aktivnosti. Provodi vreme na svom brodiću „Dolores“, koji je usidren na rekama Savi i Dunavu. Ovo mu pruža priliku za opuštanje daleko od gradske vreve. Kada je reč o kulinarskim veštinama, Gvero preferira tradicionalna jela i ne eksperimentiše mnogo u kuhinji.
Iako ne govori često o svom privatnom životu, poznato je da je oženjen i otac dvoje dece. Njegov sin Uroš bavi se fudbalom, dok njegova ćerka Jana studira produkciju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Porodica i privatnost su mu izuzetno važni, te stoga retko deli detalje iz ličnog života sa javnošću.
FAQ – najčešće postavljana pitanja
- Da li je Marko Gvero ikada glumio u inostranstvu? Marko Gvero se uglavnom fokusirao na karijeru u Srbiji, iako su njegove serije i filmovi dostupni širom bivše Jugoslavije.
- Koja je Markova omiljena uloga? Marko nije javno izjavio koja je njegova omiljena uloga, ali je poznato da uživa u raznolikosti likova koje tumači, bilo u komedijama ili dramama.
- Da li Marko Gvero planira nove projekte? Detalji o novim projektima nisu uvek javno dostupni, ali Gvero kontinuirano radi na novim serijama i filmovima.
- Kako se Marko Gvero opisuje kao glumac? Gvero se vidi kao glumac širokog registra, sposoban da interpretira različite karaktere, što potvrđuju njegove brojne uloge u različitim žanrovima.
- Koje nagrade je Marko Gvero osvojio tokom karijere? Marko je nagrađivan na različitim festivalima, posebno za izvanredne uloge u televizijskim serijama i pozorišnim predstavama.
Za kraj
Marko Gvero je istaknuti srpski glumac čija je karijera obuhvatila raznovrsne uloge u pozorištu, na filmu i televiziji. Njegova sposobnost da tumači kompleksne likove od komičnih do tragičnih ostavila je dubok trag u srpskoj glumi. Kroz svoj rad, Gvero ne samo da je zabavljao publiku, već je i doprineo umetničkoj sceni Srbije. Njegova ljubav prema muzici, vožnji motorom, i kvalitetno provedeno vreme s porodicom, pokazuje da je Marko osoba širokih interesovanja, što dodatno obogaćuje njegov umetnički izraz.
Spoljne reference:
Filmografija
2010 – e
- “Totalno novi talas” (serija) (2010) – Maksa
- “Zduhač znači avantura” (2011) – Maksa
- “Doktor Rej i đavoli” (2012) – Aleksa
- “Artiljero” (2012) – Tip iz ofsajda 3
- “Dama bez blama” (serija) (2012)
- “Žene sa Dedinja” (serija) (2013) – Fizioterapeut
- “Otvorena vrata” (serija) (2013) – Majstor
- “Nadrealna televizija” (2012-2013)
- “Ravna Gora” (serija) (2013) – Kaplar Jovko
- “Matura” (kratki film) (2013) – Mile
- “Montevideo, Bog te video!” (serija) (2014) – Portir na radiju
- “Mitići — DNK (Da nije komšijin?)” (TV film) (2014) – Srba
- “Jednaki” (segment: Osman i Kristina) (2014) – Kristinin otac
- “Jagodići” (serija) (2014-2015) – Jevrem
- “Mala istorija Srbije” (serija) (2014) – Gvero
- “Urgentni centar” (serija) (2014) – Janković
- “Peti leptir” (2014) – Zlodolac crni
- “Nebo iznad nas” (2015) – vozač taksija
- “Čizmaši” (serija) (2015) – Žandarm Rajko
- “Državni posao” (serija) (2015—) – inspektor Luka Uzelac
- “Smrdljiva bajka” (2015)
- “Andrija i Anđelka” (serija) (2015-2016) – Milovan / Taksista 3
- “Prvi servis” (serija) (2016—) – majstor Hranislav
- “Jesen samuraja” (2016) – Boske
- “Stado” (2016) – predsednik mesnog odbora
- “Sumnjiva lica” (serija) (2016-2017) – Buca
- “Klavire prevozi Ostojа” (kratki film) (2017)
- “Zmajovini pangalozi” (2017)
- “Senke nad Balkanom” (serija) (2017-2019) – Gezim
- “Ubice mog oca” (serija) (2017-2022) – Vitko Belić
- “Patuljci sa naslovnih strana” (2018) – Momir
- “Komšije” (serija) (2018) – Božidar „Boža” Spasić
- “Šifra Despot” (serija) (2018) – inspektor Čukić
- “Stado” (serija) (2018) – predsednik mesnog odbora
- “Zaspanka za vojnike” (2018) – Jankulj
- “Vojna akademija” (serija) (2018) – potpukovnik Danilo Jež
- “Konak kod Hilmije” (serija) (2018) – Četnik Radovan
- “Istine i laži” (serija) (2018-2019) – Dragomir „Cane” Krkljuš
- “Dreams” (kratki film) (2019) – policajac
- “Daleko je Holivud” (serija) (2019) – poljoprivrednik
- “Nije sve kao što izgleda” (2019) – Miki
- “Intrigo: Samaria” (2019) – Čistač
- “Ujka – novi horizonti” (serija) (2019) – Raka
- “Švindleri” (serija) (2019-2021) – Komšija Sandučar
- “Žigosani u reketu” (serija) (2019-2021) – Sponzor
2020 – e
- “Gefangen” (kratki film) (2020) – Komšija
- “Vikend sa ćaletom” (2020) – Metla
- “Kamiondžije d. o. o.” (serija) (2020—2022) – Grga Muriño
- “Drim tim” (serija) (2021) – Mića
- “Vikend sa ćaletom” (serija) (2021) – Metla
- “Aleksandar od Jugoslavije” (serija) (2021) – Aleksandar Stambolski
- “Dođi juče” (serija) (2021) – Rakočević
- “Gefangen” (TV film) (2021) – Komšija
- “Radio Mileva” (serija) (2021—2022) – Moca
- “Kalkanski krugovi” (serija) (2021) – Jugoslav Maksimović Maksa
- “Jedini izlaz” (serija) (2021) – Starešina kuće Sunca
- “Nebesa” (2021) – Adem
- “Nije loše biti čovek” (2021)
- “Složna braća: Nova generacija” (serija) (2022—2023) – Kemal Halimić Kemica
- “Džem od kavijara” (2022) – Portir u Ambasadi
- “Što se bore misli moje” (2023)