Ko je Boško Obradović?
Boško Obradović, rođen 23. avgusta 1976. godine u Vranićima kod Čačka, važna je figura na političkoj sceni Srbije. Poznat je kao suosnivač i dugogodišnji predsednik političke stranke Dveri, koja se izdvaja konzervativnim i nacionalističkim stavovima. Njegova politička karijera je puna kontroverzi koje su ga često stavljale u centar medijske pažnje. Obradović je bio učesnik na brojnim izborima, gde je nastojao da širi svoje političke ideje među biračima, težeći da implementira promene u skladu sa svojim idealima i vizijom budućnosti Srbije.
Rani život i obrazovanje
Boško Obradović je rođen 23. avgusta 1976. godine u selu Vranići, nedaleko od Čačka. Odrastanje u rodnom mestu oblikovalo je njegove rane godine. U porodici sa bratom Brankom, Boško je stekao osnove za svoj kasniji akademski i politički put. Školovanje je nastavio u Čačku, gde je završio gimnaziju, a potom se upisao na Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu. Na fakultetu se specijalizovao za srpski jezik i književnost, diplomirajući 2002. godine sa tezom o Milošu Crnjanskom i novom nacionalizmu. Ova diplomski rad je objavljen 2005. godine kao knjiga i nagrađen je kao najbolja knjiga na srpskom jeziku u periodu od 2003. do 2005. godine.
Nakon studija, Boško se zaposlio kao bibliotekar i proveo šest godina u Gradskoj biblioteci u Čačku, gde je bio i šef odnosa sa javnošću. Pored toga, bio je urednik časopisa Dveri srpske od 1999. do 2012. godine, koji je bio posvećen nacionalnoj kulturi i društvenim pitanjima. Njegovo interesovanje za političke nauke ga je dovelo do upisa na master studije politikologije na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, gde je 2021. godine odbranio tezu o reformama izbornog sistema u Srbiji, usmeravajući se na ideje, predloge i koncepte izbora i izbornih kampanja.
Srpski pokret Dveri
Srpski pokret Dveri osnovan je kao politička organizacija 27. juna 2015. godine, nakon što je nekoliko godina delovao kao udruženje građana. Pokret proizlazi iz časopisa “Dveri srpske”, koji je Boško Obradović osnovao 27. januara 1999. godine sa kolegama sa Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Časopis, počevši kao bilten studenata srpske književnosti, razvio se u jedan od vodećih nacionalnih časopisa u Srbiji. Dveri su se postepeno profilisale kao značajan nacionalni i kulturni pokret, uz širenje aktivnosti na različite društvene inicijative, kao što su Srpska mreža, Sabor srpske omladine i Svetosavska škola. Nakon višegodišnjeg rada i rasta, formalno su se konstituisale kao politička stranka. Boško Obradović, jedan od osnivača, izabran je za prvog predsednika.
Politička karijera
Boško Obradović započeo je svoju političku karijeru kao četvrti kandidat na izbornoj listi Dveri 2012. godine. Na tim izborima, lista Dveri nije prešla izborni cenzus od 5%, iako je u Čačku prešla lokalni cenzus sa 13,24% glasova. Obradović je postao predsednik odborničke grupe Dveri u Skupštini grada Čačka. Na parlamentarnim izborima 2014. godine, Dveri ponovo nisu prešle cenzus.
Značajan trenutak u njegovoj karijeri bio je 2016. godina, kada je, zajedno sa DSS-om, formirao Patrioti bllok. Na izborima te godine, koalicija je prešla cenzus sa 5,04% glasova, obezbeđujući Dverima sedam poslaničkih mesta u Narodnoj skupštini. Obradović je tada postao narodni poslanik i predsednik poslaničke grupe Dveri.
Pored toga, bio je kandidat Dveri na predsedničkim izborima 2017. godine, gde je osvojio 2,29% glasova. Najnoviji izazov za Dveri bio je parlamentarni izbor 2023. godine, gde nisu prešli cenzus, nakon čega je Obradović podneo ostavku na mesto predsednika stranke i najavio fokus na lokalnu politiku u Čačku.
Kontroverze
Boško Obradović je tokom protesta „Jedan od pet miliona“ 16. maja 2019. godine ušao u prostorije RTS-a sa grupom demonstranata. Cilj ulaska bio je zahtev da se organizatori protesta uključe u program nacionalnog servisa. Obradović je tom prilikom upozorio ministra unutrašnjih poslova Nebojšu Stefanovića i predsednika Aleksandra Vučića. Građane je pozvao da se okupe i „oslobode“ zgradu RTS-a. Demonstranti su tražili ostavku generalnog direktora RTS-a Dragana Bujoševića.
Dana 6. maja 2020. godine, Obradović je prekinuo sednicu Skupštine Srbije tokom rasprave o ukidanju vanrednog stanja. Ometao je rad zviždanjem u pištaljku i uzvicima poput „Dole Vučić“ i „Dole Vlada“. Predsednica Skupštine Maja Gojković naložila je obezbeđenju da ga udalji iz sale. Dva dana kasnije, Obradović je organizovao protest ispred Skupštine sa poslanicima i simpatizerima Dveri. Tom prilikom došlo je do sukoba sa ministrima i poslanicima. Protest je završen oko 11:20 časova.
Obradović je pozvao građane da se uključe u protestne kolone biciklima, automobilima i motorima. Medijima je poručio da je „došlo vreme za pobunu“. Dana 10. maja 2020. godine, Obradović je započeo štrajk glađu ispred Skupštine Srbije. Kao razloge naveo je očuvanje Kosova i Metohije, kršenje Ustava i rušenje demokratije. Štrajk glađu započeo je nakon što je to učinio samostalni poslanik Miladin Ševarlić.
Publikacije
Boško Obradović se istakao ne samo kao politička ličnost, već i kao autor nekoliko značajnih publikacija koje osvetljavaju njegov pogled na nacionalna i društvena pitanja. Njegova prva knjiga, „Srpski zavet – srpsko nacionalno pitanje danas“, objavljena 2007. godine, predstavlja detaljnu analizu srpske nacionalne politike u savremenom dobu. Popularnost ovog dela potvrđuje činjenica da je knjiga doživela tri izdanja, od kojih su druga i treća štampana 2008. i 2010. godine.
Njegova sledeća knjiga, „Srpska unija“, prvi put je ugledala svetlost dana 2012. godine, dok je novo izdanje objavljeno dve godine kasnije. Ovo delo obrađuje ideju povezivanja srpskog naroda kroz različite političke i kulturne mehanizme. Godine 2015. Obradović je objavio knjigu „Srpska desnica – pozicija srpske književne desnice 30-ih godina XX veka“, gde istražuje ulogu desničarskih ideja u srpskoj književnosti tog perioda.
U političkom kontekstu, zbirka govora pod nazivom „Gde bežite“, objavljena 2019. godine, osvetljava njegov rad u Narodnoj skupštini od 2016. do 2018. godine. Sledeće godine objavljuje delo „Kriminalni krugovi“, koje predstavlja njegovu kritiku političke korupcije u vrhu vlasti. Ova knjiga, označena kao „bela knjiga“, privukla je značajnu pažnju zbog svoje kontroverzne tematike. Obradovićeve publikacije jasno odražavaju njegovu posvećenost nacionalnim temama i političkim promenama.
Lični život
Boško Obradović je 2016. godine sklopio brak sa Julijom, u maloj seoskoj crkvi nadomak Čačka. Venčanje je održano u tajnosti, daleko od medijske pažnje. Ovo je bio drugi brak za oboje, a Obradović je tada izjavio da njihova nova porodica broji ukupno sedam članova. Sa suprugom živi zajedno sa troje dece iz svog prvog braka i dvoje dece iz njenog prethodnog braka.
Za svoju suprugu Boško ima samo reči hvale, često ističući njenu podršku i razumevanje. Međutim, Julija ne voli medijsku pažnju i retko se pojavljuje u javnosti. Porodična atmosfera i međusobno poštovanje su, kako Obradović ističe, temelj njihovog zajedničkog života.
Osim porodičnih obaveza, Obradović je tokom svoje političke karijere bio suočen i sa izazovima. Protiv njega su 2013. godine podnete dve prekršajne prijave zbog nelegalnog okupljanja tokom protesta protiv Briselskog sporazuma. Postupci su zastareli 2015. godine, pa Obradović nije platio kazne. Ipak, njegova porodica ostaje njegova najveća snaga i podrška u svim izazovima koje nosi politički život.
FAQ – najčešće postavljana pitanja
- Koja je uloga Boška Obradovića u političkom životu Srbije?
Obradović je bio lider Dveri, poslanik u Narodnoj skupštini Srbije i učesnik na predsedničkim izborima 2017. godine. - Kakvi su politički stavovi Boška Obradovića?
Poznat je po konzervativnim i nacionalističkim stavovima, često fokusiranim na očuvanje srpske tradicije i suvereniteta. - Koje knjige je napisao Boško Obradović?
Među njegovim delima su „Srpski zavet“, „Srpska unija“ i „Kriminalni krugovi“, koji se bave političkim i društvenim temama. - Da li je Boško Obradović oženjen?
Obradović je u braku sa Julijom od 2016. godine. Njihova zajednička porodica broji sedam članova.
Za kraj
Boško Obradović je značajna figura u srpskoj politici i kulturi, poznat po svom konzervativnom pristupu i jasnim stavovima o nacionalnim pitanjima. Njegova politička karijera, obeležena liderstvom u Dverima, protestima i parlamentarnim angažmanom, oslikava upornost i posvećenost njegovim idealima. Pored političkog delovanja, kroz svoje publikacije Obradović je ostavio trag u diskusijama o srpskoj istoriji i društvu. U privatnom životu, posvećen je porodici, koja mu pruža podršku uprkos izazovima javnog života. Njegova priča je primer političke borbe, lične posvećenosti i želje za očuvanjem srpske tradicije.
Spoljne reference: