Ko je Tomislav Žigmanov?
Tomislav Žigmanov, rođen 12. maja 1967. godine u Tavankutu, značajna je figura u političkom i kulturnom životu Srbije. Kao filozof i književnik hrvatskog porekla, Žigmanov je imao zapaženu ulogu u promociji prava i interesa hrvatske manjine. Kroz višestruke mandate, obavljao je funkciju narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije i trenutno služi kao ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog. Njegova predanost multikulturalnosti i dijalogu između različitih etničkih grupa u Srbiji čini ga ključnim akterom u unapređenju interkulturalnog razumevanja i saradnje.
Rani život i obrazovanje
Tomislav Žigmanov je rođen 12. maja 1967. godine u Tavankutu, malom mestu u Vojvodini, gde je i započeo svoje obrazovanje. Njegovi roditelji, Kalman, traktorista, i Ružica, domaćica, pružili su mu skromne, ali stabilne početke. Žigmanov je završio osnovnu školu “Matija Gubec” u svom rodnom mestu, što je bilo temelj njegovog daljeg obrazovanja i interesovanja za humanističke nauke.
Nakon osnovnog obrazovanja, Žigmanov se upisao na Filozofski fakultet u Novom Sadu, gde je izučavao filozofiju. Tokom studija pokazao je izuzetan akademski potencijal, što je kulminiralo diplomiranjem sa najvišom ocenom. Njegov diplomski rad bio je fokusiran na “Platonove dokaze za besmrtnost duše i pitanje etike”, što ukazuje na njegovo duboko zanimanje za temeljna filozofska pitanja.
Po završetku studija, Žigmanov je kratko predavao u srednjoj ekonomskoj školi “Bosa Milićević” u Subotici, gde je stekao prva praktična iskustva u obrazovanju. Njegova akademska karijera nastavila se predavanjem istorije filozofije na Teološko-katehetskom institutu Subotičke biskupije. Tu je dodatno razvio svoje pedagoške veštine i nastavio da se bavi filozofskim istraživanjima. Ovaj period u njegovom životu odigrao je ključnu ulogu u oblikovanju njegovih pogleda i kasnijeg angažmana u društvenom i političkom životu.
Politička karijera
Tomislav Žigmanov je svoju političku karijeru započeo rano, uključujući se u politički život Srbije 1991. godine kao član Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV). Međutim, njegov put nije bio bez izazova. 1996. godine došlo je do razlaza sa rukovodstvom stranke, što je rezultiralo njegovim isključenjem iz DSHV.
Uprkos ovom nesporazumu, Žigmanov se vratio u visoku politiku kada je 2015. godine izabran za predsednika DSHV-a. Sledeće godine, na izborima 2016, uspeo je da se izbori za mesto narodnog poslanika na listi Demokratske stranke. Ovaj period označio je njegov povratak na političku scenu i potvrdu njegove nepokolebljive posvećenosti pravima hrvatske manjine u Srbiji.
Nastavio je sa svojim političkim aktivnostima i 2019. godine, kada je formirao koaliciju sa Ligom socijaldemokrata Vojvodine pod nazivom Vojvođanski front. Ova koalicija imala je za cilj da se bori za bolji položaj Vojvodine unutar političkog sistema Srbije. Ipak, na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023. godine, Žigmanov i njegova stranka nisu uspeli da osvoje poslanička mesta, ni na republičkom ni na pokrajinskom nivou, što je predstavljalo veliki politički udarac za njega i njegovu političku platformu.
Književnost
Tomislav Žigmanov, istaknuti hrvatski intelektualac u Vojvodini, ostavio je značajan trag u književnosti kroz svoje pesme, prozu i eseje. Kao pesnik i esejista, Žigmanov je dobio priznanje za svoju knjigu eseja “Minimum in maximis” na Danima eseja u Puli 2007. godine, gde je nagrađen nagradom “Zvane Črjanski”. Ova knjiga se ističe svojim dubokim refleksijama o etici, filozofiji i kulturnom identitetu, što odražava njegov akademski pristup književnosti.
Žigmanov je takođe aktivan u širenju hrvatske književnosti u Srbiji. Uredio je i napisao predgovor za “Antologiju poezije pesnika nacionalnih manjina i etničkih zajednica u Srbiji” pod nazivom “Trajnik”, koju je priredio Risto Vasilevski. Ova antologija je važan doprinos u očuvanju i promociji hrvatske poezije u multietničkom kontekstu Srbije.
Osim toga, Žigmanov je autor knjige “Hrvati u Vojvodini danas: traganje za identitetom”, predstavljene u Hrvatskoj matici iseljenika u Zagrebu. Knjiga istražuje položaj hrvatske zajednice u Vojvodini, njihovu kulturu, identitet i izazove s kojima se suočavaju u savremenom društvu. Takođe, njegovo delo “Prid svitom – saga o svitu koji nestaje” dobilo je multimedijsku adaptaciju, uključujući filmski uradak Rajka Ljubića, koji dodatno naglašava kulturni uticaj njegovog pisanja.
Žigmanov svojim delovanjem ne samo da doprinosi literaturi već i aktivno učestvuje u kulturnim manifestacijama, čime potvrđuje svoju posvećenost razvoju hrvatske kulturne scene u Vojvodini. Njegov rad služi kao most između naroda i kultura, promovišući dijalog i razumevanje među etničkim zajednicama u regionu.
FAQ – najčešće postavljana pitanja
- Ko je Tomislav Žigmanov? Tomislav Žigmanov je srpski političar hrvatskog porekla, filozof, književnik, i aktivista za prava manjina. Trenutno je ministar za ljudska i manjinska prava u Vladi Republike Srbije i predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini.
- Koje političke pozicije je Žigmanov zauzimao? Žigmanov je više puta bio izabran za narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Srbije, a od 2015. godine predsedava Demokratskim savezom Hrvata u Vojvodini. U političkoj karijeri je poznat po zalaganju za prava hrvatske manjine u Srbiji.
- Kakva su Žigmanova književna dostignuća? Žigmanov je autor nekoliko knjiga i pesničkih zbirki, a njegova dela često istražuju teme identiteta, kulture i istorije hrvatske zajednice u Vojvodini. Dobitnik je nagrade “Zvane Črjanski” za svoju knjigu eseja “Minimum in maximis”.
- Kako je Žigmanov doprineo kulturi? Osim književnog rada, Žigmanov je bio direktor Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata i aktivan u organizaciji kulturnih događaja koji promovišu hrvatsku kulturu i jezik u Srbiji.
Za kraj
Tomislav Žigmanov predstavlja značajnu figuru u političkom i kulturnom životu Srbije i Hrvatske zajednice u Vojvodini. Kao političar, književnik, i borac za prava manjina, njegov doprinos oblikovanju dijaloga i razumevanja između različitih kultura je neosporno vredan. Kroz svoje političke i književne aktivnosti, Žigmanov nastoji da promoviše multikulturalnost i toleranciju, čineći ga ključnim igračem u unapređenju interetničkih odnosa u regionu. Njegov rad u oblasti kulture i obrazovanja doprinosi očuvanju hrvatskog identiteta u Srbiji, čineći ga važnim stubom svoje zajednice.
Spoljne reference:
Dela
- Raskrivanja – knjiga refleksivnih stihova
- Efemerije svakodnevlja – zbirka poezije
- Bunjevački blues (2002) – knjiga stihova
- Bez svlaka mraka (2005) – poema
- Minimum in Makimis – Zapisi s ruba o nerubnome (2007) – knjiga filozofskih eseja
- Prid svitom – saga o svitu koji nestaje (2008) – prozni monolozi, pisana na bunjevačkoj ikavici