Aleksandar Đorđević sport

Aleksandar Đorđević

Ko je Aleksandar Đorđević?

Aleksandar Saša Đorđević je bivši jugoslovenski i srpski košarkaš. Njegova igračka karijera bila je obeležena brojnim uspesima, tehnikom i strašću prema igri. Međutim, njegov značaj se ne zaustavlja na igračkim danima. Kao trenutni košarkaški trener, Đorđević je postavio nezamislive rekorde. On je prvi košarkaš koji je kao igrač i kao trener stigao do postolja na Olimpijskim igrama, Svetskom i Evropskom prvenstvu, čime je potvrdio svoj status legende u svetu košarke. 

Ovaj tekst pruža duboki uvid u njegovu impozantnu karijeru, od prvih koraka na terenu do trenerskih dana, gde je i dalje inspiracija mnogim mladim talentima. Kroz ovu biografiju, otkrićemo život i postignuća jedne od najvećih figura u istoriji košarke.

Aleksandar Đorđević: Rani život i obrazovanje

Aleksandar Đorđević, jedan od najprepoznatljivijih imena u svetu košarke, rođen je 26. avgusta 1967. godine u Beogradu. Odrastao je u porodici košarkaškog trenera Bratislava Đorđevića, što je verovatno doprinelo njegovom ranoj strasti prema košarci.

 Već sa 10 godina, 1977. godine, započeo je svoje košarkaško putovanje trenirajući u Crvenoj Zvezdi pod vodstvom trenera Božidara Maljkovića. Međutim, njihova saradnja u Crvenoj Zvezdi bila je kratkog veka. Nakon samo deset meseci, obojica su prešla u Radnički. Ipak, nakon što je Radnički izgubio dvoranu za treninge, Đorđević se vratio u Crvenu Zvezdu. Nažalost, njegov povratak nije bio uspešan. Nakon samo dve nedelje, trenerski tim Crvene Zvezde ga je označio kao “netalentovanog”.

Uporedo sa svojim košarkaškim angažmanom, Aleksandar je pohađao Desetu beogradsku gimnaziju. Ova faza njegovog života bila je ključna, ne samo za razvoj njegovih košarkaških veština, već i za njegovo obrazovanje i formiranje kao osobe.

Aleksandar Đorđević: Karijera u Partizanu

  • Prelazak u Partizan –  1983. godine, na nagovor Vlade Dragutinovića i svog oca, Aleksandar Đorđević je prešao u Partizan. Tada su za tim igrale košarkaške legende kao što su Nebojša Zorkić, Željko Obradović i drugi.
  • Debitantska sezona –  U svojoj debitantskoj sezoni, Partizan pod vođstvom trenera Borislava Đakovića zauzeo je 7. mjesto u ligi.
  • Sezona 1984/85. – Novi trener, Zoran Slavnić, uključuje mladog Đorđevića u prvi tim. On je debitovao u utakmici protiv Šibenke. Iako je Partizan završio peti te sezone, Đorđević je imao ključne trenutke, posebno sa trojkom kojom je odlučena utakmica protiv Crvene Zvezde.
  • Sezona 1985/86. – Sa Vladislavom Lučićem kao trenerom, Partizan nije uspeo proći polufinale plej-ofa, zaustavljen od strane Cibone.
  • Pojačanja i osvajanje titule – 1986. dolaze Vlade Divac i Žarko Paspalj. Pod vođstvom Duška Vujoševića, Partizan osvaja titulu pobedivši Crvenu Zvezdu.
  • Kup evropskih šampiona – Partizan dostiže do fajnal-fora u Gantu, ali je poražen u polufinalu od Makabija. U domaćem prvenstvu, dominira Jugoplastika.
  • Sezona 1989. – Partizan osvaja nacionalni kup i Kup Radivoja Koraća. Đorđević, nakon što nije pozvan za reprezentaciju, odlazi na odsluženje vojnog roka.
  • Pokušaj sa Boston Celtics – 1990. Đorđević je bio na probi u NBA ekipi Boston Celtics, ali nije potpisan ugovor.
  • Sezona 1991/92. – Pod mladim trenerom Željkom Obradovićem, Partizan osvaja domaće takmičenje i Kup evropskih šampiona. Zbog ratnih dešavanja, većina utakmica igrana je van Jugoslavije. U finalu protiv Huventuda, Đorđević postiže odlučujuću trojku, donoseći Partizanu prvu evropsku titulu.
Olimpija Milano

Nakon dugogodišnje karijere u “Partizanu”, Đorđević prelazi u “Olimpiju Milano”

Aleksandar Đorđević: Klupska karijera

Olimpija Milano

Posle devetogodišnje odanosti Partizanu, Aleksandar Đorđević se preselio u redove Olimpija Milana (nekada poznat kao Philips). Tokom svoje avanture sa Olimpijom, osvojio je dodatni Kup Radivoja Koraća, dok je u domaćem italijanskom prvenstvu dva puta zaustavljen pre polufinala.

Fortitudo Bologna

Posle boravka u Milanu, sledeća Đorđevićeva destinacija bila je Fortitudo Bologna, poznata tada kao Filodoro i Timsistem. Usled promena u upravljačkoj strukturi kluba, došlo je do raskida saradnje sa Đorđevićem, postavljajući klauzulu da ne prelazi u drugi italijanski tim.

Portland Trail Blazers

Po završetku Olimpijskih igara u Atlanti, Lenny Wilkens, selektor SAD-a i glavni trener Atlanta Hawksa, pokazao je ambiciju da angažuje Đorđevića. Ipak, Đorđević je odlučio da obuče dres Portland Trail Blazersa, prihvativši skromnu NBA ponudu. U Portlandu, gde je bio uglavnom angažovan za defanzivne role, posle kratkog boravka odlučuje da se vrati na evropski kontinent, odredište – Barselona.

Barselona

Đorđevićeva tranzicija nazad u Evropu bila je isplativa. Ubrzo sa Barselonom osvaja titulu španske lige, nadvladavši večite rivale, Real Madrid. Istakao se i na evropskom All-Star meču, gde je bio najproduktivniji igrač Zapada. U poslednjem periodu sa Barselonom, Đorđević doprinosi osvajanju još jedne lige i Kupa Radivoja Koraća.

Real Madrid

Karijerni put vodi ga u redove Real Madrida, večitog konkurenta Barselone. Sa “kraljevskim klubom”, Đorđević je trijumfovao nad Barselonom u borbi za španski tron.

Scavolini Pesaro

Nakon kratkog odmora od košarke, Đorđević bira Scavolini iz Pesara kao svoj sledeći klub. Iako su imali uspešan pohod do finala Kupa Italije, Benetton je bio nepremostiva prepreka.

Olimpija Milano

Ponovo se vraća tamo gde je nekada igrao, u Olimpiju Milano 2005. godine. U finalnoj borbi italijanskog prvenstva, Đorđević je bio ključni igrač u duelu sa Benettonom. Na kraju, Climamio je bio bolji rival u borbi za šampionski naslov.

Aleksandar Đorđević: Uspesi u reprezentaciji

Još kao junior, Đorđević je sa reprezentacijom Jugoslavije osvojio zlato na Evropskom prvenstvu 1986. godine u Gmundenu, Austrija. Pod vođstvom selektora Svetislava Pešića, mladi Đorđević je igrao uz buduće košarkaške zvezde poput Vlade Divca i Tonija Kukoča.

Neočekivani zaokreti i bronza u Atini 

Godinu dana kasnije, njegova karijera je dobila neočekivan zaokret. Iako je prvobitno bio otpisan zbog bolesti, prilika se ukazala kada je jedan od igrača ostao bez pasoša. Đorđević je iskoristio šansu koja mu je dodeljena, a Jugoslavija je uspela da osvoji bronzu na Evropskom prvenstvu u Atini.

Trijumf u Rimu i sankcije 

Nakon toga, Đorđević je nastavio da hara evropskim terenima, osvajajući zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu 1991. u Rimu. Međutim, političke tenzije su dovele do sankcija koje su onemogućile Jugoslaviji da se takmiči na međunarodnoj sceni tokom ranih 90-ih.

Povratak na scenu i Olimpijske igre 

Nakon ukidanja sankcija, Đorđević se vratio na veliku scenu, predvodeći svoj tim do zlata na Evropskom prvenstvu 1995. u Atini. Njegova briljantna igra u finalu protiv Litvanije, gde je postigao impresivnih 41 poen, ostala je upamćena u analima košarke. Na Olimpijadi 1996. u Atlanti, Đorđević je bio ključna figura u timu koji je osvojio srebro, nakon što su poraženi od američke “Dream Team” ekipe.

Aleksandar Đorđević u kapitenskoj ulozi 

Na Evropskom prvenstvu u Barseloni, Đorđević je izabran za kapitena tima, a njegov ključni šut protiv Hrvatske i odlične igre tokom čitavog turnira pomogli su Jugoslaviji da odbrani zlatnu medalju. Iako je početak Svetskog prvenstva 1998. bio izazovan za Jugoslaviju zbog povreda i odsustva ključnih igrača, Đorđević je opet bio na visini zadatka. Vođen njegovom energijom i veštinama, tim je osvojio zlato, savladavši Grčku u polufinalu i Rusiju u finalu.

Oproštaj od košarke 

Nakon bogate reprezentativne karijere, Đorđević je 2005. godine odlučio da se povuče iz profesionalnog košarke. Njegovo oproštajno veče u Hali Pionir okupilo je brojne košarkaške legende, a prihod od utakmice doniran je UNICEF-ovoj kampanji “Škola bez nasilja”, čiji je Đorđević bio promoter.

Aleksandar Đorđević: Trenerska karijera

Svaka karijera nosi svoje uspone i padove, a trener Đorđević je tokom svoje trenerske karijere prolazio kroz različite faze koje su oblikovale njegovo iskustvo i reputaciju.

Olimpija Milano

Dana 25. januara 2006. godine, Đorđević je imenovan za trenera Olimpije iz Milana, kluba sa kojim je ostvario značajne uspehe kao igrač. Njegova trenerska avantura u Milanu trajala je do kraja sezone 2006/07.

Treviso

U julu 2011. godine, preuzeo je kormilo Benettona iz Treviza. Iako se suočavao s ozbiljnim finansijskim izazovima, uspeo je da sačuva klub u elitnom rangu italijanske Serije A. Međutim, 2012. godine, klub se suočio sa još većim problemima i bio je primoran da se povuče nekoliko nivoa niže.

Srbija

Postavljenje za selektora reprezentacije Srbije: Đorđević je 25. decembra 2013. godine postavljen na funkciju selektora seniorske reprezentacije Srbije. Prvo takmičenje na kojem je vodio reprezentaciju bilo je Svetsko prvenstvo 2014. u Španiji. Tamo je Srbija stigla do finala u kojem je poražena od SAD.

Evropsko prvenstvo 2015.: Nakon Svetskog prvenstva u Španiji, sledeće veliko takmičenje bilo je Evropsko prvenstvo 2015. Reprezentacija Srbije zaustavljena je u polufinalu od Litvanije, a zatim je poražena i u borbi za bronzanu medalju od Francuske.

Olimpijske igre u Riju 2016.: Tokom leta 2016. godine Srbija je preko kvalifikacionog turnira u beogradskoj Areni izborila plasman na Olimpijske igre u Riju. Na Olimpijskom turniru, Srbija je ponovo stigla do finala, ali je ponovo poražena od selekcije SAD.

Evropsko prvenstvo 2017.: Sledeća godina, 2017, donela je novi izazov na Evropskom prvenstvu. Đorđevićeva selekcija stigla je do finala, ali je poražena od Slovenije.

Svetsko prvenstvo u Kini 2019.: Đorđević je zatim vodio reprezentaciju u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2019. u Kini. Na Svetskom prvenstvu, Srbija je eliminisana u četvrtfinalu od Argentine, ali je uspela da završi na 5. mestu posle pobeda nad SAD i Češkom.

Odlazak sa funkcije selektora: Nakon završetka Svetskog prvenstva u Kini, Đorđević je 14. septembra 2019. objavio da napušta funkciju selektora.

Panathinaikos

Krajem juna 2015. godine, Đorđević je preuzeo kormilo grčkog giganta Panathinaikosa. Iako je klub dominirao u domaćem prvenstvu, neuspeh u Evroligi rezultirao je njegovim odlaskom iz kluba sledeće godine.

Bayern Minhen

Početkom avgusta 2016, Đorđević je postao glavni trener Bayerna iz Minhena. Tokom njegovog mandata, nemački tim je osvojio Kup posle 50 godina čekanja, ali nakon neuspeha u Evrokupu, Đorđević je napustio klub u martu 2018. Godine.

Virtus Bolonja 

Sasa Đorđević je postavljen za trenera Virtusa iz Bolonje u martu 2019. godine, gde je odmah napravio uticaj. Njegov debi na klupi tima bio je impresivan, sa pobedom nad francuskim Le Manom. Pod njegovim vođstvom, Virtus je osvojio FIBA Ligu šampiona te iste godine. U finalnom meču u Antverpenu, Virtus je porazio ekipu Tenerife, čime je osvojio svoj peti evropski trofej i prvi nakon deset godina.

Tokom leta 2019. godine, Đorđević je u Virtus doveo snažne pojačanja, poput srpskih košarkaša Miloša Teodosića i Stefana Markovića. Iako je sezona 2019/2020 bila prekinuta zbog pandemije COVID-19, Virtus je imao izvanredan rekord u domaćem prvenstvu i bio je na putu za uspeh u Evrokupu.

Sezona 2020/21 

Sezona 2020/21 donela je nove izazove za Đorđevića i njegov tim. Uprkos porazu od Olimpije iz Milana u finalu italijanskog Superkupa i nekim lošim rezultatima u domaćem prvenstvu, Đorđević je ostao na čelu tima. U Evrokupu, Virtus je imao impresivnu seriju od 19 pobeda pre nego što je eliminisan od UNIKS-a iz Kazanja. U italijanskoj Seriji A, Virtus je završio regularni deo sezone na trećem mestu, ali je uspeo da eliminiše i Trevizo i Brindizi na putu do finala. U finalu su se sastali sa Olimpijom iz Milana i pobedili sa serijom 4:0, osvojivši svoju 16. titulu.

Fenerbahče 

Nakon uspešne sezone sa Virtusom, Đorđević je u junu 2021. napustio tim i ubrzo preuzeo trenersku ulogu u turskom Fenerbahče. Očekuje se da će njegova ekspertiza i iskustvo doneti novu dinamiku ovom već uspešnom timu.

Aleksandar Đorđević

Aleksandar Đorđević – Jedna od najvećih figura u istoriji košarke

Aleksandar Đorđević: Lični život

Malo ko je znao da će prijateljstvo između Nebojše Ilića i Saše Đorđevića rezultirati jednom od najprepoznatljivijih ljubavnih priča u srpskoj sportskoj zajednici. Još kao mladić, Saša je kroz Nebojšu upoznao Aleksandru, poznatu kao Seka. Njihova veza cvetala je godinama pre nego što su se odlučili za zajednički život, venčavši se 1997. godine. Rođenje njihove dve ćerke, Tare i Tese, samo je učvrstilo njihovu povezanost.

Kontroverze i izazovi

Srpski javni život često je pun senzacija i tračeva, a ni Đorđevići nisu bili pošteđeni. Mediji su šuškali o mogućoj aferi između Saše i Jelene Janković, tadašnje zeručnice pevača Željka Joksimovića, no oba para su izabrala da ne komentarišu ove navode, držeći svoj privatni život daleko od reflektora javnosti.

Humanitarni rad

Iza košarkaške slave i sportskih dostignuća, Saša Đorđević je čovek sa velikim srcem. Njegovo učešće u osnivanju Grupa 7, zajedno sa drugim sportskim ikonama Srbije kao što su Vlade Divac, Dejan Bodiroga, Željko Rebrača i drugi, svedoči o njegovoj želji da da doprinos zajednici. 

Kao ambasador Unicefa i promotivna figura akcije “Škola bez nasilja”, Saša je koristio svoju popularnost da podigne svest o važnim društvenim pitanjima. Dodatno, njegov rad u Upravnom odboru Beogradskog maratona potvrđuje njegovu posvećenost promociji zdravlja i sporta u Srbiji.

Za kraj

Aleksandar Đorđević nije samo legenda košarke, već i izuzetan pojedinac čija dela prevazilaze sportske arene. Njegovo nasleđe u košarci i doprinos nacionalnom identitetu Srbije su neupitni. Međutim, ono što ga čini istinski izuzetnim je njegova posvećenost porodici, humanitarnom radu i principima integriteta. 

Kroz njegovo vodstvo, kako na košarkaškom terenu tako i u životu, postao je inspiracija za generacije, pokazujući da pravi uspeh leži ne samo u profesionalnim postignućima, već i u ljudskim vrednostima koje zastupamo. U kontekstu svega što je postigao i prepreka koje je prevazišao, Aleksandar Đorđević će zauvek ostati značajna figura srpskog sporta i kulture.