Predrag Kon nauka

Predrag Kon

Ko je Predrag Kon?

Predrag Kon, rođen 10. juna 1955. u Beogradu, istaknuta je javna ličnost u Srbiji i cenjeni član medicinske zajednice. Kao penzionisani epidemiolog i rezervni sanitetski potpukovnik Vojsci Srbije, Kon je ostavio dubok trag svojim doprinosima u oblasti javnog zdravlja. Njegova stručnost i angažovanje su od vitalnog značaja u suočavanju sa izazovima kao što su epidemije i pandemije. Pored toga, Kon je takođe član Jevrejske opštine Beograd, što dodatno oslikava njegovu raznoliku angažovanost i društveni uticaj.

Predrag Kon

Predrag Kon je jedna od najistaknutijih ličnosti u oblasti medicine u Srbiji

Rani život i obrazovanje

Predrag Kon je rođen u Beogradu 10. juna 1955. u jevrejskoj porodici čije korene vuku iz Čorne, Mađarska. Njegova porodica je preselila u Zagreb, a kasnije u Beograd. Njegov otac, Andrija Ernest Kon, bio je rezervni jugoslovenski kraljevski oficir zarobljen tokom Aprilskog rata 1941. i odveden u zarobljeništvo. Proveo je rat u logorima Oflag VI C u Osnabriku i logoru u Nirnbergu. Konova majka, Danica, potiče iz srpske trgovčke porodice Živković u Aleksincu.

Jovan Kon, Predragov rođeni brat, bio je nekadašnji pomoćnik direktora za kvalitet i marketing Instituta Mihajlo Pupin. Njihova sestra živi u Izraelu. Jovanov sin, a Predragov sinovac, je muzičar Marko Kon. Iako rođen u Beogradu, Predrag je do sedme godine živeo u Njujorku.

Nakon završetka Druge beogradske gimnazije, Kon je diplomirao na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1981. godine. Specijalizaciju iz epidemiologije je završio 1991. godine na Vojnomedicinskoj akademiji.

Tokom ovog perioda, Kon je stekao temeljno obrazovanje i specijalizaciju koja će mu kasnije omogućiti da postane istaknuti stručnjak u oblasti epidemiologije i javnog zdravlja.

Stručna karijera

Tokom svoje stručne karijere, Predrag Kon je stekao bogato iskustvo u različitim oblastima javnog zdravstva i epidemiologije. Nakon završetka vojnog roka, tokom kojeg je služio u Internom odeljenju Vojne bolnice u Novom Sadu, Kon je obavljao različite funkcije u oblasti saniteta i prevencije bolesti.

Od 1991. do 1992. godine, angažovan je kao referent saniteta za preventivnu medicinsku zaštitu u Republici Srpskoj Krajini i zapadnom Sremu. Kasnije je postao načelnik odeljenja za medicinsku informatiku pri Prvoj armiji Vojske Jugoslavije. Nakon završetka aktivne vojne službe 1995. godine, Kon se posvetio radu u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd.

Uz članstvo u Komisiji za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti u mandatima od 2002. do 2010. godine, Kon je igrao ključnu ulogu u suzbijanju epidemija, kao što je epidemija SARS bolesti 2003. godine. Učestvovao je u izradi Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti iz 2004. godine, kao i Pravilnika o imunizaciji i zaštiti lekovima iz 2005. i 2017. godine.

Od marta 2020. godine, Kon je bio član Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti korona, gde je pružao važne savete i smernice u borbi protiv pandemije. Za svoj doprinos javnom zdravstvu, Kon je dobio priznanja i odlikovanja, uključujući unapređenje u čin rezervnog sanitetskog potpukovnika i odlikovanje Ordenom Karađorđeve zvezde prvog stepena.

Kao član Srpskog lekarskog društva i Upravnog odbora Udruženja epidemiologa Srbije, Kon je ostavio trajan uticaj u oblasti javnog zdravstva. Pensioiranje krajem decembra 2022. godine označilo je kraj aktivne karijere jednog od najistaknutijih epidemiologa u Srbiji.

Predrag Kon

Predrag Kon je ljubitelj muzike i često voli da zasvira gitaru

Lični život

Predrag Kon, čuveni srpski epidemiolog, prvobitno je sanjao o karijeri u elektrotehnici, ali je zbog uticaja profesora u gimnaziji i svog prijatelja Slobodana Ćirkovića, koji mu je kasnije postao kum, odlučio upisati studije medicine.

U svom privatnom životu, Kon je u braku sa Vesnom Kon, čija je porodica poznata u modnoj industriji. Sin Slobodan postigao je izuzetne akademske rezultate, magistriravši ekonomiju s odličnim uspehom, i trenutno radi kao konsultant u poznatoj kompaniji “Deloitte Serbia”. Njegova kćerka Albina izuzetno je talentovana u streličarstvu, osvojivši brojne nacionalne titule. Predrag Kon je ljubitelj muzike, voli da svira gitaru a poznato je da je imao i nekoliko javnih nastupa.

Iako sebe opisuje kao agnostika, Kon poštuje i obeležava kako hrišćanske, tako i jevrejske praznike, uključujući i majčinu slavu Svetog Stefana. Ovaj bogat spoj profesionalnog uspeha i porodičnih vrednosti čini Predraga Kona istinskim primerom balansiranog života i posvećenosti svojim uverenjima.

Nagrade i priznanja

Predrag Kon je nagrađen najvišim državnim priznanjem, Ordenom Karađorđeve zvezde prvog stepena, za izuzetan doprinos javnom zdravstvu. Takođe, dobio je Povelju Srpskog lekarskog društva, što svedoči o poštovanju njegovog rada u medicinskoj zajednici. Ova priznanja predstavljaju zasluženu afirmaciju Konovog stručnog i društvenog angažmana u oblasti epidemiologije i javnog zdravlja.

FAQ – najčešće postavljana pitanja

  • Ko je Predrag Kon? Predrag Kon je istaknuti srpski epidemiolog i javna ličnost, član medicinske zajednice sa bogatim iskustvom.
  • Koji su ključni momenti njegove karijere? Kon je bio načelnik saniteta, savetnik i član relevantnih komisija. Imao je ključnu ulogu u borbi protiv epidemija i donošenju važnih zakona.
  • Ko su članovi njegove porodice? U braku je sa Vesnom, ima sina Slobodana i kćerku Albinu, uspešne u svojim oblastima.
  • Koji su njegovi značajni uspesi? Dobitnik je Ordena Karađorđeve zvezde prvog stepena i Povelje Srpskog lekarskog društva za izuzetan doprinos javnom zdravstvu.

Za kraj

Predrag Kon je figura od ogromnog značaja u srpskom javnom zdravstvu. Njegova životna priča pokazuje posvećenost, stručnost i predanost medicinskoj profesiji. Kroz ključne uloge u borbi protiv epidemija i donošenju važnih zakona, Kon je ostavio dubok trag. Njegova porodična podrška i priznanja, kao što je Orden Karađorđeve zvezde prvog stepena, dodatno ističu njegovu važnost i doprinos. Njegovo nasleđe će inspirisati generacije medicinskih stručnjaka i podsećati nas na važnost javnog zdravlja i humanosti.

Spoljne reference: